Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 018 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Bunt młodych XX wieku. Powstanie i działalność Obozu Narodowo- Radykalnego w kwietniu 1934

środa, 19 maja 2010 14:12
Skocz do komentarzy
Bunt młodych XX wieku. Powstanie i działalność Obozu Narodowo- Radykalnego w kwietniu 1934
Na początku badania historii każdej organizacji należy zadać sobie pytanie - jaka idea przyświecała osobom, które ją stworzyły? Co chcieli zmienić ludzie powołujący ją do życia? Czego chcieli dokonać? Gdyby nie idee, nie byłoby potrzeby tworzenia. Nie inaczej jest również i w tym przypadku, kiedy chcemy w ramach danej organizacji dokonać "rozrachunku ze współczesnością" - zapytać o to, co pozostało z tradycji, do której się odwołujemy. Co więcej - dziś, kiedy zmieniły się realia, musimy częściej odpowiadać na pytania o własne cele i o własną tożsamość.

Idea stworzenia Obozu Narodowo-Radykalnego pojawiła się w momencie historycznym, który był przełomowy dla całej Europy (i nie tylko). Co więcej, jego niezwykły charakter możemy ocenić nie tylko z perspektywy historycznej - twórcy Ruchu Narodowego również doskonale go pojmowali. Po I wojnie światowej, będącej szokiem dla współczesnych, cała Europa pełna była idei zaprowadzenia jakiegoś - starego lub nowego - ładu na gruzach powstałych w trakcie walk 1914-1918. Cały świat dotychczasowy odszedł w przeszłość, co wprowadziło poczucie niepewności u młodych ludzi wychowywanych w innym niż demokratyczno-liberalnym duchu. Stare instytucje polityczne straciły znaczenie, a zmęczona wojną większość chciała zyskać stabilizację na wartościach cywilizacji kupców i mieszczan. Młodym, pełnym zapału i wychowanym na lekturach opiewających dawne kanony wartości ludziom, ta nowa cywilizacja wydawała się nijaka, żadna.

Dlatego w całej Europie powstawać zaczęły ruchy i organizacje dążące do zmiany zaistniałej sytuacji, wprowadzeniu porządku na miejsce zrelatywizowanego i nieuporządkowanego świata demokracji. Wracać zaczęły elementy wodzostwa, hierarchii, mistycyzmu i innych elementów miejscami mocno wyidealizowanej tradycji. To na tej fali wyrosły takie ruchy jak rumuński Legion św. Michała Archanioła, belgijski Rex czy też hiszpańska Falanga. W ten nurt też wpisywał się w okresie międzywojennym Obóz Narodowo-Radykalny. Mimo różnicujących te ruchy konkretnych uwarunkowań politycznych, we wszystkich wyróżnić możemy te same akcenty, stawiane na przeciw demokracji, ekonomizmu, materializmu, indywidualizmu, sekularyzmu, odwrót w kierunku takich pojęć jak wspólnota, państwo, naród czy też w stronę wiary chrześcijańskiej.

Należy w tym miejscu zapytać - na ile podobna jest dzisiejsza sytuacja do tej sprzed lat? Możemy wskazać wiele punktów stycznych pomiędzy sytuacją historyczną i współczesną, a ogromna liczba zjawisk, wobec których swój sprzeciw wyrażali twórcy ONR (a następnie RNR "Falanga" i inne) osiągnęła dzisiaj skalę, której oni nigdy nie doświadczyli. Nie chodzi już nawet być może o sam instytucjonalny kształt współczesnego państwa polskiego, ale o stan kultury i ducha narodowego. Odpowiedź na postawione na początku pytanie jest wobec tego jednoznaczna: tak, idee są wciąż aktualne, a współczesny ONR może się do nich z całą odpowiedzialnością odwoływać w swoim sprzeciwie wobec współczesnego świata.

Ale nie uciekamy tym samym przed pytaniami następnymi: czy pozostało coś autentycznego, co można jeszcze ocalić, czy trzeba wszystko budować na nowo? Jeżeli tak, to jakimi środkami? Stan ducha ludzkiego zmienił się od czasów I wojny światowej niepomiernie, podążając za coraz szybszymi zmianami społeczno-gospodarczymi. Czy więc można zastosować sposoby reakcji takie jak stosowano wówczas?

I tak każdy ruch staje w pewnej chwili przed wyborem pomiędzy bezkompromisową i skazaną wobec nowych realiów na porażkę walką a akceptacją części tego, czemu się sprzeciwia w celu zachowania choć niewielkiej części tego co wartościowe. I nie jest wcale kwestią jednoznaczną ocena każdej z dróg. Przeciwnicy jakiegokolwiek kompromisu ze „zmianą czasu" do dziś niekoniecznie odrzucają w całości działalności Stowarzyszenia PAX, zauważając, że dzięki niemu możliwe było przenikanie pięknych idei do kultury narodu znajdującego się pod rządami bolszewickiej dyktatury.

Jak jednak miałaby ta droga wyglądać dzisiaj? Akceptacja struktur i reguł demokratycznych, wspieranie władzy w zamian za zezwolenie na działalność, wchłanianie kolejnych elementów promowanego postępu aby przemycić w jego obszar treści antypostępowe - nawet dla zwolenników taktyki Bolesława Piaseckiego przerzucenie jej na realia współczesne wydawałoby się zbyt daleko idące i prowadzące do śmierci prawdziwych idei. Z drugiej strony zdecydowany opór przed siłą zmian, jakie dokonują się obecnie - nie za sprawą „konieczności historycznej" lecz działalności konkretnych ludzi pracujących nad przemianą mentalności człowieka współczesnego - również skończyć się musi z wielkim prawdopodobieństwem tragicznie. Nie ma dobrej drogi.

Ta patowa sytuacja jednak nie potrwa w nieskończoność. Świat pogrążony w bałaganie prędzej czy później obróci się w ruinę, nie tylko kulturalną - jak to jest obecnie - lecz również polityczną. Obecna sytuacja jest czekaniem na to, aż współczesny świat obróci się w gruzy, gdyż jedynie na gruzach będzie możliwe budowanie czegokolwiek. W środkach nie należy ani uparcie naśladować wzorców sprzed lat, ani też podążać ślepo za zmieniającą się rzeczywistością społeczną - należy je zdecydowanie odrzucić. Ważne jest by być gotowym na ten właśnie moment, kiedy znów środki zaczną odgrywać rolę. Historia być może zatoczy koło i jutro okaże się lepsze i bardziej wyraziste niż dziś.

A. ONR Dolny Śląsk

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 18 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  87 724  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

O mnie

Świdnica

Kontakt:

nacjonalista.swidnica@wp.pl

lub

onr@vp.pl

O moim bloogu

"Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka." Roman Dmowski

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Forum Narodowiec.com.plr __________________ Deklaracja członkowska Narodowych Sił Zborjnych. Należy ją wypełnić własnoręcznie, podpisać i razem z CV wysłać na adres: Związek Żołnierzy NSZ skr. pocztowa nr 1013 20-050 Lublin 8: BANER ANW IN14 AutonomPl Altermedia RSA radicalinfo Nrstreetart __________________

Statystyki

Odwiedziny: 87724
Wpisy
  • liczba: 162
  • komentarze: 396
Galerie
  • liczba zdjęć: 62
  • komentarze: 11
Punkty konkursowe: 967
Bloog istnieje od: 3445 dni

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl